UWAGA!!! KORONAWIRUS!!!

UWAGA!!! KORONAWIRUS!!!

4 marca 2020

W związku z wykryciem pierwszych przypadków koronawirusa (SARS-CoV-2) w Polsce przypominamy mieszkańcom o potrzebie zachowania spokoju i zasad higieny.

Koronawirusy są drobnoustrojami, które wywołują infekcje układu pokarmowego i oddechowego – zarówno wśród ludzi, jak i zwierząt. Pierwsza informacje na temat koranowirusów pojawiły się w latach 60. XX wieku. Powodowały one przeziębienie o łagodnym charakterze, samoistnie ustępujące po kilku dniach. Śmiertelna odmiana (mutacja) wirusa pojawiła się dopiero w 2002 roku w Chinach. Odmiana ta powoduje ciężką niewydolność oddechową, określaną z biegiem czasu jako SARS. Zakażenie szczepami koronawirusów charakteryzuje się zwykle niegroźną infekcją, w przebiegu której pojawiają się typowe objawy przeziębienia w postaci kataru oraz kaszlu. Zazwyczaj stan ten utrzymuje maksymalnie 7 dni, po czym samoistnie znika. Patogeny te powodują znacznie cięższy przebieg u małych dzieci oraz osób w podeszłym wieku, które mają zaburzoną odporność. Wówczas koronawirusy powodują zapalenie płuc, oskrzeli lub zapalenie krtani. Inne objawy chorobowe występują u osób zarażonych SARS-CoV. Infekcja rozpoczyna się wysoką temperaturą, do której dołącza się na ogół biegunka, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów, bóle głowy oraz duszności (kłopoty z oddychaniem). U pewnej grupy pacjentów kłopoty z oddychaniem mogą rozwinąć się w kierunku niewydolności oddechowej, której konsekwencją może być nawet śmierć pacjenta.

Jak rozpoznać zakażenie koronawirusami?

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Najistotniejsze jest przeprowadzenie wywiadu lekarskiego z pacjentem, w którym należy uwzględnić informacje na temat występujących objawów oraz ewentualnych podróży w rejony, gdzie występuje wirus SARS-CoV lub Mers-CoV. Jeżeli chory w ciągu ostatnich dziesięciu dni miał bliski kontakt z osobą chorą – powinien poinformować o tym lekarza.

Koronawirusy – leczenie

Do tej pory nie wynaleziono skutecznego lekarstwa zwalczającego te groźne wirusy. Nie istnieje też szczepionka przeciwko koronowirusom. Ważna jest zatem profilaktyka!

Jak można zapobiegać infekcjom spowodowanym przez koronawirusy:

  1. należy unikać bezpośredniego kontaktu z osobami chorymi,
  2. należy pamiętać o higienie podczas oddychania, czyli zasłanianiu w trakcie kaszlu i kichania nosa i ust (najlepiej chusteczką jednorazową),
  3. ważna jest higienia osobista, czyli częste mycie rąk,
  4. podczas podróży warto mieć przy sobie żel antybakteryjny lub chusteczki jednorazowe z dodatkiem alkoholu,
  5. nie należy brudnymi dłońmi dotykać ust, oczu oraz nosa,
  6. osoby podróżujące do rejonów, w których występuje wirus SARS-CoV-2 lub MERS-CoV, powinny dokładnie przestudiować informacje zamieszczone na stronie WHO,
  7. należy unikać kontaktów zarówno ze zwierzętami jak i ich wydalinami, szczególnie podczas podróży.

Co zrobić gdy podejrzewasz u siebie infekcje
koronawirusem?

 

 

Gmina Wola Mysłowska

Adres Wola Mysłowska 57,
21-426 Wola Mysłowska
Telefon (0-25) 754 25 22 (0-25) 754 25 16
Fax (0-25) 754 25 16
Dane NIP: 8252058109 REGON: 711582546
E-mail Sekretariat: [email protected] Sekretarz gminy: [email protected] Wójt gminy: [email protected]

Godziny pracy

Poniedziałek : 8:00 - 16:00 Wtorek : 8:00 - 16:00 Środa : 8:00 - 16:00 Czwartek : 8:00 - 16:00 Piątek : 8:00 - 16:00

Przydatne linki