11 Listopada – święto wszystkich Polaków

11 Listopada – święto wszystkich Polaków

16 listopada 2023

Jak co roku obchody 11 Listopada w gminie Wola Mysłowska rozpoczęły się od zbiórki pododdziałów OSP i pocztów sztandarowych szkół na placu przy Kościele pw. Świętego Antoniego w Wandowie.
Mszę Świętą w tym szczególnym dniu odprawił proboszcz, ksiądz Adam Juszczyński. Ksiądz w swojej homilii nawiązał do historii Polski i idei niepodległościowych.
Po mszy wszyscy uczestnicy odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Ten stały element obchodów i lokalnej tradycji co roku podnosi na sercu i symbolicznie podkreśla wspólnotę małej ojczyzny, którą dla mieszkańców jest gmina Wola Mysłowska.
W tak podniosłym nastroju, ze wzruszeniem, pani wójt gminy Wola Mysłowska Kinga Szerszeń podziękowała księdzu za piękną homilię. Słowa wdzięczności skierowała do strażaków OSP, pocztów sztandarowych szkół, dzieci i mieszkańców.
W gminie Wola Mysłowska, coroczne obchody 11 Listopada odbywają się zgodnie z przyjętą tradycją. Zgodnie z nią delegacja z gminy na czele z panią wójt na cmentarzu parafialnym, złożyła kwiaty przy grobach bohaterów wojennych poległych podczas II wojny światowej.
Prosto z cmentarza uczestnicy wyruszyli do świetlicy w Wandowie, gdzie razem z wójt, gości przywitała dyrektor Szkoły ze Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Wandowie Anna Pietrzak. Zapraszając do obejrzenia części artystycznej poświęconej Ojczyźnie, programu przygotowanego przez nauczycielkę historii Małgorzatę Białach dyrektor podkreśliła, jak ważnej tematyki dotyczy występ:
– Nasi uczniowie przypomną, jak długa i naznaczona krwią i śmiercią była droga do wolności bohaterów, którzy walczyli i przelali krew za Polskę i dlaczego 11 Listopada jest świętem wszystkich Polaków – powiedziała.
Występ chwycił za serca. Uczniowie z Wandowa z zaangażowaniem przypomnieli setki lat bolesnej historii. W montażu słowno-muzycznym wystąpili: Zofia Skwarek, Magdalena Goławska, Maja Kruk, Wiktoria Szczygielska, Nikola Szewczyk, Nikola Zdziebłowska, Szymon Miazio, Wojciech Kuś, Karol Chruśliński i Dawid Redzik.
Z tego miejsca pani wójt po raz kolejny dziękowała i podkreślała znaczenie wkładu osób, które współtworzyły obchody. Kolejne podziękowania trafiły do gościnnego KGW w Wandowie oraz Stowarzyszenia Przyjazny Wandów. Także bez nich uroczystość nie była by taka udana. Gospodarze zadbali o gościnną atmosferę i poczęstunek.
Ostatnią częścią spotkania był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu Golden Flash. Aż do końca obchodom towarzyszyła atmosfera świętowania w poczuciu jedności i wspólnoty. Pieśni patriotyczne uczestnicy śpiewali razem z artystami.

Gmina Wola Mysłowska

Adres Wola Mysłowska 57,
21-426 Wola Mysłowska
Telefon (0-25) 754 25 22 (0-25) 754 25 16
Fax (0-25) 754 25 16
Dane NIP: 8252058109 REGON: 711582546
E-mail Sekretariat: [email protected] Sekretarz gminy: [email protected] Wójt gminy: [email protected]

Godziny pracy

Poniedziałek : 8:00 - 16:00 Wtorek : 8:00 - 16:00 Środa : 8:00 - 16:00 Czwartek : 8:00 - 16:00 Piątek : 8:00 - 16:00

Przydatne linki