Warto przyjść na zebranie

Warto przyjść na zebranie

21 lutego 2020

Co do worka, a co do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych? Co zrobić z folią, a co z bioodpadami i w końcu co zrobić, żeby w naszej gminie nie drożały stawki za odpady ? Odpowiedzi na te pytania poznają uczestnicy spotkań informacyjnych, które odbywają się w kolejnych miejscowościach.
Zmiany dotyczące zasad i kosztów odbierania odpadów, które w całej Polsce wchodzą w życie od stycznia, nie ominęły gminy Wola Mysłowska.
Od stycznia nasze odpady odbiera inna firma – Zakład Gospodarki Komunalnej w Adamowie. Zmienił się harmonogram. Zgodnie z nową ustawa śmieci musimy skrupulatniej segregować. Nie ma już tzw. już odpadów niesegregowanych.
Władze gminy Wola Mysłowska postanowiły przeprowadzić serię spotkań z mieszkańcami.
– Chcemy zapoznać naszych mieszkańców w planowanymi zmianami i konsekwencjami nie przestrzegania nowych, narzuconych nam odgórnie zasad. Apelujemy, aby przychodzili na spotkania, przekazywali informacje swoim sąsiadom. Podczas spotkań tłumaczymy, jakie są schematy odbiorów, co zmienia się w finansowaniu, co ma wpływ na opłatę ponoszoną przez mieszkańców – mówi wójt gminy Wola Mysłowska Kinga Szerszeń.
I dodaje: – Nasza gmina jako teren wiejski musi liczyć się z kwestią bioodpadów. Na spotkaniach radzimy, aby tych odpadów nie oddawać. Mają duży wpływ na tzw. tonaż, co ma wpływ na stawki ponoszone przez mieszkańców. Bioodpady można wrzucać do kompostowników i wykorzystywać jako nawóz.
Wójt zwraca też uwagę na ważną kwestię dotyczącą problemu folii: – Nasza gmina złożyła wniosek o dotację do NFOŚiG w Warszawie. Po oszacowaniu ilości folii spodziewamy się rozstrzygnięcia i dotacji na odbiór folii. Chcemy ruszyć w drugiej połowie roku.

W Urzędzie Gminy powstała ulotka, która trafia do każdego mieszkańca.
Na zebraniach mieszkańcy najczęściej pytają o metody segregacji. Dopytują jakie odpady można wrzucać do konkretnych worków. Pytania dotyczą też nowego harmonogramu, który zmienił się. Oddzielnie prowadzona jest zbiórka segregowanych odpadów a oddzielnie zmieszanych.
Interesuje ich, czy na pewno trzeba myć opakowania? Czy powinno na nich zostawać pozostałości po jedzeniu?
Zebrani rozpoczęły się 7 lutego w Osinach. Odbyły się już w Dychawicy, Baczkowie, Błażkowie, Germanisze, Grudzie, Ciechominie, Ksawerynowie, Lisikierzu. Kolejne są planowane
w Wandowie (24 lutego, godz. 14), Mysłowie ( 25 lutego, godz. 15.30, Powałach ( 27 lutego, godz. 14 ) i Starej Hucie ( 28 lutego, godz. 11).
Zapraszamy na zebrania i prosimy o powiadomienie sąsiadów!

Gmina Wola Mysłowska

Adres Wola Mysłowska 57,
21-426 Wola Mysłowska
Telefon (0-25) 754 25 22 (0-25) 754 25 16
Fax (0-25) 754 25 16
Dane NIP: 8252058109 REGON: 711582546
E-mail Sekretariat: [email protected] Sekretarz gminy: [email protected] Wójt gminy: [email protected]

Godziny pracy

Poniedziałek : 8:00 - 16:00 Wtorek : 8:00 - 16:00 Środa : 8:00 - 16:00 Czwartek : 8:00 - 16:00 Piątek : 8:00 - 16:00

Przydatne linki