Przygotowania do funduszu sołeckiego
Dobiegła końca seria zebrań wiejskich dotyczących przyszłorocznego funduszu sołeckiego. W sierpniu i wrześniu zebrania odbywały się w każdym sołectwie.
Takie zebrania muszą się odbyć do końca września w każde gminie. To przepisy ustawowe.
Uczestnicy rozmawiali o planach dotyczących funduszu sołeckiego na 2021 r . Mieszkańcy proponowali zadania, które ich zdaniem, powinny zostać zrealizowane w przyszłym roku. Większość dotyczyła inwestycji drogowych, modernizacji dróg dojazdowych do pól, modernizacji i doposażania świetlic.
W Jarczewie na przykład mieszkańcy chcą modernizować plac zabaw przy szkole. Najwięcej zgłoszonych potrzeb wynika z konieczności budowy dróg dojazdowych do pól.
– Te spotkania to dla mnie możliwość rozmowy z mieszkańcami, wysłuchania ich głosu i potrzeb. Rozmawialiśmy o różnych inwestycjach, o tym, co się w gminie dzieje, jakie środki pozyskaliśmy, co mamy w planach. Mówiliśmy o sprawach bieżących – mówi wójt gminy Wola Mysłowska Kinga Szerszeń.
Przyszłoroczny fundusz sołecki będzie trzecim.
– Idea funduszu sołeckiego bardzo mi się podoba. Mieszkańcy biorą czynny udział w wydawaniu publicznych pieniędzy przy zastosowaniu przepisów obowiązujących w finansach publicznych. Cenię kontakt z mieszkańcami i to, że mogę posłuchać potrzeb, poznać spojrzenie mieszkańców i ich oddolną inicjatywę. Poza tematami funduszy sołeckich poruszane są sprawy różne i bieżące tematy – potrzeby i problemy mieszkańców – wyjaśnia wójt.
Wysokość funduszu w każdym sołectwie jest inna i zależna od liczby mieszkańców. Najwięcej mają Osiny (28 tys. 109 zł). Kolejne sołectwa w kolejności to: Jarczew Grudź, Ciechomin …Przyznane sołectwom środki oscylują miedzy 20 – 30 tys. zł.