Pomoc żywnościowa
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Woli Mysłowskiej informuje, że przystąpił do Współpracy Partnerskiej z Lubelskim Oddziałem Okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa – Podprogram 2021 Plus finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.
W związku z przystąpieniem do w/w Programu Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Woli Mysłowskiej rozpoczął wydawanie i przyjmowanie skierowań i oświadczeń na nowy Podprogram 2021 Plus.
Program jest adresowany do mieszkańców Gminy Wola Mysłowska. Aby zostać zakwalifikowanym do otrzymania pomocy żywnościowej należy spełnić kryterium dochodowe.
Kwoty kryterium dochodowego wynoszą: 1 707,20 zł dla osoby samotnie gospodarującej oraz
1 320,00 zł w przypadku osoby w rodzinie.
Aktualne skierowania i oświadczenia wraz z dokumentami potwierdzającymi wysokość dochodów z miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia oświadczeń należy przedłożyć w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Woli Mysłowskiej od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00 w terminie do 31.12.2022 r.
Objaśnienie:
Za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pomniejszoną o:
1) miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych i koszty uzyskania przychodu;
2) składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ubezpieczenia społeczne określone w odrębnych przepisach;
3) kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.
Na dochód określony w przepisach ustawy o pomocy społecznej składają się przychody wszystkich członków rodziny, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, uzyskane w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku, a w przypadku utraty w tym miesiącu dochodu – z miesiąca, w którym wniosek został złożony.
Do dochodu wlicza się m.in.
– wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia i o dzieło,
– wynagrodzenie za pracę dorywczą,
– świadczenia rodzinne i pielęgnacyjne, z wyłączeniem świadczeń jednorazowych,
– renty,
– emerytury,
– alimenty,
– odliczane (przez pracodawcę) od wynagrodzeń obciążenia komornicze z tytułu postępowań administracyjnych, spłata rat pożyczki czy ubezpieczenia,
– zasiłki dla bezrobotnych,
– dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej,
– dochody z gospodarstwa rolnego,
– świadczenia z pomocy społecznej (zasiłki stałe i okresowe),
– dochody z majątku rodziny (czynsze najmu i dzierżawy),
– dodatek mieszkaniowy,
– świadczenie, o którym mowa w ustawie z dnia z dnia 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (Dz. U. 2019 poz. 1622 z późn. zm.)