Podziękowaliśmy za plony
Gminno-Parafialne Święto Plonów gminy Wola Mysłowska już za nami. Tegoroczne Dożynki rolnicy świętowali 20 sierpnia na boisku sportowym w Dworni.
A rozpoczęły się tradycyjnie, czyli od przemarszu korowodu dożynkowego, po którym rozpoczęła się msza święta w intencji rolników. Mszę odprawił ksiądz kanonik Krzysztof Uściński .
Ważnym związanym z tradycją punktem był obrzęd poświęcenia chleba.
Starostami tegorocznych obchodów byli: Izabela Kuźma – absolwentka zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, która w Ksawerynowie wraz z mężem prowadzi ponad 100 hektarowe, wyspecjalizowane gospodarstwo oraz Łukasz Pietryka – absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji, gospodaruje na powierzchni ok. 50 ha, specjalizuje się w produkcji roślinnej oraz hodowli zwierząt (m.in. bydła mlecznego oraz mięsnego).
Przed sceną zasiadło wielu dostojnych gości, a wśród nich starosta łukowski Dariusz Szustek, wicestarosta Janusz Kozioł, poseł Krzysztof Głuchowski, Prezes PKS w Łukowie Tomasz Madoń, Waldemar Broś – prezes Zarządu Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, Proboszcz Parafii Świętego Antoniego w Wandowie ksiądz Adam Juszczyński, Proboszcz Parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Wilczyskach Krzysztof Uściński oraz wikary ks. Dariusz Wójcik, Proboszcz Parafii Św. Anny w Zwoli ks. Jarosław Kisieliski. W dożynkach uczestniczyli – wójt gminy Tarnowo Podgórne Tadeusz Czajka oraz radny powiatowy Władysław Mika.
Goście zobaczyli piękny i barwny obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Lusowiacy” z gminy Tarnowo Podgórne. Zespół został nagrodzony gromkimi brawami.
Oficjalnego otwarcia imprezy dokonała wójt gminy Wola Mysłowska Kinga Szerszeń.
Rozpoczynając swoje przemówienie powitała wszystkich zgromadzonych, rolników i mieszkańców gminy. Przywitała delegację z gminy Tarnowo Podgórne z jej pochodzącym z gminy Wola Mysłowska wójtem Tadeuszem Czajką.
Zwracając się do rolników wójt przypomniała, że organizując dożynki nawiązujemy do tradycji naszej ziemi: podziękowań Panu Bogu za plony i ludziom za ciężki trud pracy na roli.
– Dożynki to wyjątkowy czas dla polskiej wsi i dla nas wszystkich, bowiem uroczystości dożynkowe są silnie zapisane w naszej polskiej kulturze. Wiążą się one z ukoronowaniem żniwnego trudu, radością z zebranych plonów i zasłużonym odpoczynkiem po ciężkiej pracy. Rolnictwo nie jest łatwą formą działalności. W odróżnieniu od innych dziedzin gospodarki jest silnie uzależnione od sił przyrody. Możliwość zniszczenia efektów pracy przez klęski żywiołowe, takie jak susza, grad, wymarzniecie i inne, każe z pokorą podchodzić do pracy rolnika.
Na kondycję rolnictwa mają jednak wpływ nie tylko ciężkie do przewidzenia zjawiska przyrodnicze, ale także trudna i zmienna sytuacja rynkowa. W ostatnim czasie przyczyniła się do tego pandemia COVID – 19 czy wojna na Ukrainie – mówiła wójt.
Dziękowała rolnikom za pracę i życzyła, aby Natura im sprzyjała: – Niech zapewni Wam poczucie bezpieczeństwa, jakie Wy dajecie nam wszystkim. I nie ma dziś chyba lepszego miejsca jak gmina Wola Mysłowska, aby mówić o sile, jaką daję współpraca i umiejętność jednoczenia się wokół wspólnego celu – dodała.
Wójt Kinga Szerszeń ufundowała listy gratulacyjne oraz upominki dla rolników wytypowanych przez wszystkie spółdzielnie mleczarskie współpracujące z rolnikami.
OSM Michowianka z Michowa: Beata i Leszek Kajda, Urszula i Leszek Broś, Rafał Tomasiewicz.
OSM Ryki: Elżbieta i Grzegorz Gula, Izabela i Emil Kuźma, Jolanta i Bogusław Czajka.
Lumiko Sp. z o. o.: Jerzy Kuć, Krzysztof Kruk i Marcin Bachanek.
OSM Garwolin: Damian Witkowski, Marek Ducki i Karol Głodek.
Wręczono wyróżnienia dla Kół Gospodyń Wiejskich uczestniczących w imprezie. Pamiątkowe dyplomy i nagrody za przygotowanie stoisk pełnych swojskich, aromatycznych potraw trafiły do KGW w Ciechominie, Wólce Ciechomskiej, Mysłowie, Świdrze, Woli Mysłowskiej , Wandowie, Jarczewie, Kamieniu, Grudzi, Ksawerynowie.
Oceny wieńców dokonała komisja konkursowa złożona z przedstawicieli Urzędy Gminy, mieszkańców oraz gości. Komisja miała trudny wybór, gdyż wykonane ze zbóż i kwiatów, zebranych z pól owoców, warzyw i ziół, były przepiękne. Sołectwa prześcigały się w pomysłowości.
Nagrody za najlepszy wieniec (pierwsze i drugie miejsce) zostały ufundowane przez Wójta i Radę Gminy. Pierwsza nagroda (450 zł) trafiła do sołectwa Kamień.
Drugie miejsce (i nagroda 400 zł) ex aequo dostały Wandów i Osiny.
Trzecie miejsce dostało sołectwo Ciechomin (nagroda 350 zł).
Nagrodę za trzecie miejsce ufundował radny powiatowy Władysław Mika.
Wręczając ufundowaną nagrodę Władysław Mika gratulował i przyznał: – Mam nadzieję, że w za rok, w kolejnej kadencji, może już w innej roli, będę mógł spotykać się z mieszkańcami gminy Wola Mysłowska. Poświęciłem gminie dużo czasu, pieniędzy, nawiązałem wiele przyjaźni.
Nagrodę za czwarte miejsce wręczyli jej fundatorzy – przedstawiciele Lubelskiej Izby Rolniczej – członek Rady Lubelskiej Krzysztof Koślacz i członek Rady Powiatowej Kamil Pikulski.
Przyciągający zainteresowanie występ przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Mysłowa.
W tym roku uczestnicy bawili się przy muzyce DJ oraz zespołu Extazy, Menelaos, Topky.