Gmina Przyjazna Pszczołom

Gmina Przyjazna Pszczołom

6 kwietnia 2018

Wiejskie ogrody przydomowe od wieków stanowiły miejsca, w których kipiało bujne życie: kobierce wielobarwnych kwiatów i pachnących ziół, drzewa i krzewy owocowe, a pośród nich śpiewające ptaki, kolorowe motyle, chrząszcze oraz brzęczące trzmiele i pszczoły. Były one miejscem wypoczynku, spotkań towarzyskich, a nierzadko także miejscem kontemplacji i modlitwy. Stanowiły one, i do dziś stanowią, wizytówkę domu i jego gospodarzy. Niestety tradycyjne wiejskie ogródki znikają z krajobrazu polskiej wsi, a wraz z nimi ginie różnorodność kulturowa i przyrodnicza. Od wielu lat obserwujemy bowiem modę na minimalistyczne ogrody z nisko przystrzyżonymi trawnikami i kilkoma posadzonymi na nich iglakami. Znikają natomiast z naszych ogrodów tradycyjne, charakterystyczne dla polskiej wsi kwiaty: malwy, dziewanny, nasturcje, nagietki oraz wonne zioła. Coraz rzadziej spotkać w nich można także  drzewa i krzewy owocowe. Okoliczne pola, niegdyś bogate w chabry, maki i rumianki, dziś – w skutek chemizacji rolnictwa – stały się dla pszczół i trzmieli pustyniami pozbawionymi źródła pożywienia. Znikają też z naszego otoczenia wielobarwne kwietne łąki, a z poboczy dróg lipy i wierzby zapewniające tym owadom miejsce schronienia i źródło pokarmu. A przecież owadom tym rolnictwo – a wraz z nim my wszyscy – zawdzięczamy swoją pomyślność. Spośród ok. 100 gatunków roślin uprawnych, które zapewniają niemal 90% żywności na świecie,
aż 71 jest zapylanych przez pszczoły. W Polsce ok. 60 gatunków roślin uprawnych pozytywnie reaguje na obecność owadów zapylających (pszczół i trzmieli) zwiększając plonowanie o 10–30%. Jest też znaczna grupa roślin, których plon jest uzależniony wyłącznie, lub niemal wyłącznie, od obecności owadów zapylających, są to m.in: gryka, słonecznik, lucerna, drzewa owocowe (jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie i czereśnie), owoce jagodowe (truskawki, maliny, porzeczki, agrest), warzywa (ogórek, pomidor) i inne. Na szczęście coraz większa liczba osób dostrzega nieocenioną rolę owadów zapylających w przyrodzie i powoli powraca moda na ogrody w stylu rustykalnym łączące cechy estetyczne, użytkowe i ekologiczne ogrodów.

Gmina Wola Mysłowska, dążąc do zachowania walorów przyrodniczych na swoim terenie oraz wspierając inicjatywy podejmowane przez jej mieszkańców w zakresie ochrony przyrody, postanowiła przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji poświęconej ochronie tych jakże pożytecznych owadów i poprzeć „Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom”. Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom to inicjatywa powstała w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Program inspiruje lokalne społeczności do podejmowania działań na rzecz poprawy warunków życia pszczół i innych zapylaczy w Polsce poprzez tworzenie tzw. miejsc przyjaznych pszczołom. Inicjatorem programu jest ZT Kruszwica SA.

Zwracamy się zatem do mieszkańców naszej Gminy, aby – dla zachowania równowagi w przyrodzie – łączyli nowoczesność z tradycją i tworzyli w swoich ogrodach enklawy dla pszczołowatych zakładając na trawnikach kwiatowe wyspy, a zamiast iglaków sadząc krzewy lub drzewa miododajne – przyroda nam się odwdzięczy, a nasze otoczenie zyska niepowtarzalny urok i charakter …
Zachęcamy także do zapoznania się z tematyką akcji i propagowania tej szczytnej i pożytecznej idei.


Więcej informacji znajdziesz tu:

RAPORT z realizacji Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom w 2018 r.
RAPORT z realizacji Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom w 2019 r.

Gmina Wola Mysłowska doceniona za działania na rzecz pszczół!

Piszą o nasz:

Dziennik Wschodni
Portal Samorządowy
Lukow24.pl

 

 

Tags: , , , , ,

Gmina Wola Mysłowska

Adres Wola Mysłowska 57,
21-426 Wola Mysłowska
Telefon (0-25) 754 25 22 (0-25) 754 25 16
Fax (0-25) 754 25 16
Dane NIP: 8252058109 REGON: 711582546
E-mail Sekretariat: [email protected] Sekretarz gminy: [email protected] Wójt gminy: [email protected]

Godziny pracy

Poniedziałek : 8:00 - 16:00 Wtorek : 8:00 - 16:00 Środa : 8:00 - 16:00 Czwartek : 8:00 - 16:00 Piątek : 8:00 - 16:00

Przydatne linki